Rubriky

Používa službu Blogger.

Južné pobrežie vo fotkách :)

V prvom rade sa ospravedlňujem, že som nenapísala skôr, ale z našej kutice nebol možný prístup na internet.

V poslednej dobe sa toho udialo veľa, ale hlavne to, že sme skončili v práci a tak sme mohli naplno cestovať.

Skógafoss
Jeden z najväčších vodopádov v krajine, 25 metrov do šírky a 60 metrov do výšky. Preklad tohto vodopádu je Lesný Vodopád :).
Nachádza sa pod ľadovcom Eyjafjallajökull.






Glacial lagoon, Jökulsárlón
V roku 900 keďsa začal osídľovať Island, ľadový jazyk Breiðamerkurjökull ľadovca Vatnajökull bol o 20 kilometrov severnejšie než je teraz. V rokoch medzi 1600 a 1900, keď na Islande bola "malá doba ľadová" sa ľadovec zväčšil o 1km, avšak v nasledujúcich rokoch okolo roku 1890 sa začalo oteplovať a ľadovec sa začal roztápať, lámať, čo spôsobilo vytvorenie tejto ľadovcovej lagúny v rokoch 1934 a 1935.
V roku 1975 mala rozlohu okolo 7,5km2, dnes je to až okolo 18km2.
Žijú tam tulene, občas sa tam objavia aj nejaké veľryby a prichádzajú tam vtáky z Grónska :)
Ľadovce sú sfarbené podľa stlačenia (ľad bez vzduchu) je tyrkysový až tmavo modrý, a kvôli častým výbuchom sopky je na nich pozorovateľný čierny sopečný popol.

Touto loďkou (vs autíčkom) sme sa plavili po lagúne





Tuleň :)







Voda má okolo 5°C




Laki
Sopka, ktorá v roku 1783 spôsobila jednu z najväčných sopečných katastrof ľudstva. Bola aktívna počas 8 mesiacov (od júla do februára nasledujúceho roku), čo spôsobilo úmrtie viac ako 70% zvierat a viac ako 1/5 ľudstva na Islande. Počas týchto ôsmich mesiacov sa uvoľnilo viac ako 500 ton sopečných plynov a okolo 15 km3 lávy. Dnes je ako "pamiatka" po tejto katastrofa vyše 600 km2 lávových polí.
Nedočítala som sa presne dôvod, ale zrejme kvôli sopečnému popolu (možno zatienenie slnečného žiarenia) v atmosfére, bol v nasledujúcich rokoch veľký hladomor po celej Európe.

Lávové polia obrastené machom
(zdroj obrázku: wikipedia)

Seljalandsfoss
Preklad: Vodopád predanej zeme.
Výška vodopádu je okolo 60 metrov, zaujímavosťou je, že sa dá dostať zaň.






Mesto Vík
najznámejšie asi svojou čierno- pieskovou plážou




BÁRÐARBUNGA 2. časť

Z výstražnosť oranžová na červenú (čiže najväčšiu)



Sopka začala chrliť malé množstvo lávy. Zemetrasenia dosahujú magnitúdu 4,5 na Richterovej stupnici. Tisíc a viac zemetrasení denne. 

Zatiaľ sa ale ešte nevie potvrdiť či bude alebo nebude pokračovať, no prognózy sú, že výbuch a ani poškodenia nebudú také veľké ako boli v roku 2010.

Držte palce, dnes pridám ešte jeden článok, aby tu bolo aj trochu pozitivity :)

zdroj: http://grapevine.is/news/2014/08/23/breaking-news-small-eruption-reported-at-bardarbunga/

Naživo: http://www.livefromiceland.is/webcams/bardarbunga/

Bárðarbunga

Sopka Bárðarbunga

Včera 20.08.2014 museli evakuovať všetkých obyvateľov v blízkosti niekoľkých kilometrov. Zaznamenali vyše 3000 zemetrasení, čo môže znamenať že magma sa hýbe pod zemským povrchom a teda, že sopka je pripravená na výbuch. 
Sopka je na styku dvoch tektonických dosiek a je súčasťou najväčšieho ľadovca na Islande, čo znamená, že ak dôjde k výbuchu nielenže bude zamorená veľá časť ostrova ale taktiež sa roztopí veľká časť povrchu ľadovca a vzniknú obrovské záplavy. 

No odborník na sopečnú aktivitu Dave McGarvie v momentálnej situácii pripúšťa len dve možnosti- sopka vybuchne, spôsobí to záplavy, no nespôsobí to žiadnu leteckú katastrofu, ako tomu bolo v roku 2010, keď po erupcii sopky Eyjafjallajökull bola odstavená letecká doprava na 6 dní nad celou Európou, pretože sa v ovzduší nachádzal sopečný popol, čo je veľmi nebezpečné pre motory lietadiel, pretože by sa mohli prehriať a vzbĺknuť (prepáčte za laické vysvetlenie).
Vysvetlenie prečo by to nemalo byť také nebezpečné je, že ak aj vybuchne táto sopka, nevybuchne to v srdci sopky, ale niekde na okraji, narozdiel od sopky v roku 2010, ktorej hralo všetko do karát- výbuch v srdci sopky, dostatočne silný vietor a atď.

Keby sme mali nejaké novinky určite Vám všetkým hneď dávame vedieť. Zatiaľ to vyzerá byť v poriadku, všetko funguje ako má a nikto nehlási poplach. 

Držte sa a verte s nami, nech sa odtiaľto dostaneme v deň keď máme a nie o týždeň neskôr :) 


zdroj: http://www.vox.com/2014/8/20/6049241/bardarbunga-volcano-iceland-air-travel

ÞJÓÐVELDISBÆRINN

Vikingská farma, ktorá už dnes slúži len ako múzeum.


Nikde som nenašla presný vznik farmy, jediný fakt ktorý sa o tom dal nájsť bolo že v roku 1104 bola absolútne zničená kvôli erupcii neďalekej sopky Hekly.
O niekoľko storočí, presne v roku 1974 (1100 rokov po osídlení Islandu v roku 874) bola nanovo zrekonštruovaná a spojadnená ako múzeum bola 24 júna 1977.


Bolo to obývané cca 20timi ľuďmi, ktorí sa starali o všetko. Vyrábali z mlieka syry, skyr, maslo, smotanu.
Tak isto tam bola veľká produkcia mäsa a takisto veľká produkcia vlny a kožušín.


Na dolnej fotografii je "intímčo" pre majiteľov, ktorý v takýchto podmienkach si spolu mohli užívať dlhé večerné noci pri sviečkach (do dĺžky to malo asi 1,6metra

Lavice, na ktorých sa nielen pracovalo- spracovanie všetkých surovín, ale taktiež sa tam aj spávalo, do tejto časti sa muselo pomestiť 3-5 ľudí.


Vďaka veľmi hrubým múrom bola zabezpečená prírodná chladnička pre mliečko a mäso. Mlieko sa nechávalo niekoľko hodín až dní odstáť, aby sa z neho získala smotana, z ktorej sa vyrábali ďalšie pochutiny.




Toalety, kde sa stretávali takmer všetci naraz a "na povel".


Nesmel chýbať ani kostol, kde sa mohli ísť večer pomodliť.



Interier kostola

Landmannalaugar


"Počkáme sa o 13:15 tu a pôjdeme spolu," zneli slová sprievodcu. A tak sme poslušne počkali do 13:15. Asi o 13:20 sme zistili, že on sa chce prechádzať dookola hory, tak sme sa slušne vypýtali a šli svojou cestou :)

Výstup na horu zahájený, už len zotrvať



Cestička nám kľukatie

Napriek bolesti v nohách a červeni v tvári, pohlady na Landmannalaugar stáli za všetko.



Ľadová pokrývka na horách




"takéto sú veľké"





Minimálne dve tváre sú "nakreslené" v tomto nádhernom pohorí (cca v strede fotky je menšia a tesne napravo veľký obrázok polky tváre ženy)





Slová sprievodcu, keď sa s nami lúčil ešte dole: "máte na to len tri hodiny, určite nechoďte druhou stranou, to je strašne dlhá a strmá trasa, to nedáte" HAHA jasné že ideme







Cestou dolu spomínanou druhou stranou, ale musíme uznať, mal pravdu s tou strmou a dlhou cestou :D


Bežiac dole (resp šmýkajúc sa z útesu) sme si aspoň opláchli tváričku a bežali ďalej- nebojte sa, ja fotím aj za behu


Lávové polia (z neďalekej Hekly- posledný výbuch február 2000, má vybuchovať každých desať rokov, zatiaľ mešká 4 roky)


"Aké je to pekné však? Škoda, že táborisko, kde sa máme stretnúť je opačným smerom, škoda že tam nejdeme" znelo z našich úst.

A tak po stratení sa a nájdení ďalšieho sprievodcu, ktorý nám prvé 4 razy vysvetlil niečo úplne iné sme zistili, že vlastne tam ideme a tak sme tu

A tak z túry, ktorá mala trvať niekoľko veľa hodín sme spravili bežeckú túru s fotokrúžkom a trvalo nám to 2hodiny 35 minút.